Yayınlanma Tarihi 23.07.2019

Bankaların Döviz Kurları Neden Farklı

Döviz piyasası Merkez Bankası tarafından açıklanan veriler ışığında şekillenmektedir. Bankalar döviz alım satım işlemlerine kendi farklarını ekleyerek, ancak çok makas aralığı bırakmadan işlemlerini sürdürmektedir. Bankaların sunmuş olduğu döviz işlemler, bankaların kapanış saati olan 5:00’ın ardından belirli bir fark ile sunulmaktadır.

Bu farkın ortaya çıkmasının farklı nedenleri bulunmaktadır. Öne çıkan neden olarak bankanın kapandığı esnada ekonomi piyasalarında yaşanan dalgalanmalara tepki veremeyeceği için kendisini garanti altına almak istemesinden kaynaklanmaktadır. Bu tüm bankaların izlediği bir yöntem olarak kabul edilebilir.

 

Döviz Kuru Nedir?

 

Döviz kuru, yabancı para birimlerinin TL karşısında ki değerini ifade etmektedir. 1 TL ile alınabilecek dolar miktarı ya da 1 Dolar almak için ödenmesi gereken TL miktarı olarak ifade edilebilir. Döviz kuru hesaplaması içerisine dahil edilen çok sayıda parametre bulunmaktadır.

Piyasanın döviz ihtiyacı ülke içerisindeki döviz miktarından fazla olduğu durumlarda kur oranı yüksek olmaktadır. Bu durumun tam tersi olduğunda ülke para birimi yabancı para biriminden daha değerli bir seviyeye gelecektir. Döviz kuru dalgalanmaları, ekonomisi gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla yaşanmaktadır. Bunu ekonomik parametrelerde yaşanan sorunlar, siyasi nedenler ve farklı etmenler sebep olabilmektedir.

 

Döviz Alım Satım Farkı Neden Oluşuyor?

 

Döviz alım satım farkı, birçok piyasa da olan alım satım üzerinden kar elde edilmesi nedeniyle oluşmaktadır. Her malım bir alım değeri ve satım değeri bulunmaktadır. Eğer dövize olan talepte artış yaşanırsa döviz kuru otomatik olarak, mal değerlendiği için yükselişe geçecektir.

Dövize ihtiyaç kalmadığında piyasadaki yatıcımlar satış pozisyonuna geçtiği andan döviz kuru düşmeye başlayacaktır. 2018 ile 2019 yıllarında yaşanan siyasi ve ekonomik sorunlar nedeniyle bu fark çok yüksek seviyelere çıkmıştır. Dolarda yaşanan ani yükselişler ve düşüşler, kendisini korumak isteyen finans kuruluşları nedeniyle makas farkının yüksek tutulmasına neden olmuştur. 5.69 TL  ile 5.70 TL olarak seyreden kur farkı, o dönemde 5.50 TL ile 6.50 TL makasını görmüştür.

Bu noktaya dikkat ederek hareket etmek sizlere en doğru kazancı elde etmek ya da piyasadan hızlıca uzaklaşarak zarar etmemenizi sağlamak açısından önemlidir.

 

Bankalarda Dolar Alım Satım İşlemlerinde Makas Farkı

 

Bankalar sabah 09:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında tüm hafta içi işlemlerini fiziksel olarak sürdürmektedir. Bu saatler arasında piyasaya müdahale edilme şansı olduğu için dolar kurları arasında makas farkı çok yüksek olmamaktadır. Genellikle Merkez Bankasının sunmuş olduğu kurlara yakın olarak seyretmektedir.

 Ancak akşam kapanış saatinin ardından, ertesi gün açılış saatine kadar oluşabilecek birçok nedenden dolayı yaşanabilecek döviz dalgalanmalarına karşı kendisini koruma altına almak isteyen bankalar makas farkını bilerek açık bırakmaktadır. Bu duruma hafta sonunu da dahil etmek doğru bir nokta olacaktır. Bu fark özellikle ekonomide yüksek dalgalanmaların olduğu durumlar çok yüksek seviyelere çıkabilmektedir.

 

Banka Döviz İşlemleri Saat Kaçta Başlar?

 

Bankalar günümüzde internet bankacılığın vermiş olduğu esneklik sayesinde işlemlerini devamlı olarak yapmaktadır. Ancak fiziksel olarak işlem yapmak isteyenler için sabah 09:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında bankalara öğle tatili hariç giderek döviz alım satım işlemi yapmak mümkündür.

Mobil bankacılık ve internet bankacılığı ile akşam saatlerinden sonrada işlem yapmak mümkün olsa da bankalar bu saatlerde makas farkını açtıkları için çok mantıklı bir şekilde işlem yapmak mümkün olmayacaktır.

 

Döviz Makas Aralığı En Düşük Olan Bankalar

 

Tüm bankalar gündüz fiziksel saatlerde yapılan işlemlerin ardından döviz kurlarına belirli bir makas aralığı koymaktadır. Bu noktada işlem yapılacak bankayı doğru tercih etmek gerekmektedir. Bu noktada bankalara birçok şikayet gelse de onlar haklarını kullanarak isteyen müşterilerine bu makas aralığı ile internet üzerinden hizmet sunmaya devam etmektedir.

2018-2019 yıllarında dolarda yaşanan dalgalanmaların çok yüksek olması nedeniyle, tüm bankalar makas aralığını çok yüksek tutması nedeniyle şikayet edilmiştir. Ancak bu dönem dikkatli bir şekilde incelendiğinde çok yüksek makas farkı olmadan hizmet veren bazı bankalar dikkat çekmiştir. Herkesin aklına ilk olarak kamu bankaları gelse de bu bankalar dahi bu şekilde hizmet vermektedir. Türkiye İş Bankası, Odeabank, Enpara ve HSBC bu dönemde en uygun şekilde hizmet veren bankalar olarak öne çıkmayı başarmıştır.

 

Banka Döviz Makas Saatleri

 

Bankaların makas saatleri piyasaların kapanış saati olarak kabul edilen 17:00’dan başlayarak, ertesi gün açılış saati olan 09:00’a kadar devam etmektedir. Bu aralığa makas saatleri olarak ifade etmek doğru olacaktır. Ayrıca hafta sonu da makas saatlerine dahil edilebilir.

Paylaş:

Finans kategorisindeki hesaplama araçları

Finans

Taksi Ücreti Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 1.02.2022

Finans, Hukuk, Sigorta, Muhasebe, Vergi, Matematik, Sağlık, Bilişim

Bilimsel Hesap Makinesi

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021

Finans

0,99 Konut Kredisi Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 16.04.2020

Finans, Hukuk, Sigorta, Muhasebe, Vergi, Matematik

Zam Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 18.01.2022