Yayınlanma Tarihi 28.07.2019

Borsa Nerede Oynanır?

Borsa, internetin hayatımızı girmesiyle birlikte her türlü ortamda işlem yapmaya müsait bir noktaya gelmeyi başardı. İster telefonlar üzerinden isterseniz bilgisayar programları ile isterseniz de web siteleri üzerinden borsa alım satım işlemlerinizi yapabilme şansınız bulunuyor. Tabi ki seçenek sayısı arttıkça, ortaya güvensiz bir çok ortamında çıkması olası bir durum oluyor. O nedenle borsa işlemlerinizi yapacağınız kanalı tercih ederken gerekli kurumlar tarafından izin verilenlere yönelmeye çalışmalısınız. Bu konuda yetkili olan SPK’dan izni olan, Borsa İstanbul üzerinde işlem yapma yetkisine sahip seçenekleri tercih etmek güvenilir tercihler olacaktır.

Mobil Borsa Nasıl Oynanır?

Gelişen teknoloji telefonlarında gelişmesine ve birçok özelliği içerisinde barındırmasına imkan tanımaktadır. Borsa için özel olarak oluşturulan yazılımlar sayesinde tüm dünya borsalarının akışlarını anlık olarak takip etme şansına sahip durumda olmanız da işlem kolaylığı sağlamaktadır. Tabi bu noktada kullanacağınız program kadar telefon tercihinizin de önemi bulunmaktadır. Güçlü bir internet veri sağlayıcısı ve güvenli bir kanal kullanarak borsada ki hisse senetleri üzerinden alım ve satım işlemlerinizi hızlı bir şekilde telefon üzerinden yapmak mümkündür. Bunun için bankalar tarafından oluşturulan yatırım araçlarınızı da telefonunuza indirerek anlık borsa işlemleri yapmak mümkündür.

Canlı Borsa Ekranı

Borsa sabah 09:40’da açılır ve akşam 18:00’da kapanan bir piyasadır. Bu piyasada çok sayıda hisse senedi, sözleşmeler, değerli para birimleri üzerinden işlem yapmak mümkündür. Hangisi üzerinden işlem yapacağınıza, hangi borsayı tercih edeceğinize göre piyasayı canlı olarak takip etmelisiniz. Borsa uygulamaları ve web siteleri üzerinden borsayı anlık olarak takip etmek mümkündür. Bunun için isterseniz Borsa İstanbul’a ait web sitesini de tercih edebilirsiniz. Ancak anlık işlemler için uygulamaları tercih etmek doğru tercih olacaktır. Son alım-satım işlemlerini, en yüksek işlem hacmine ulaşan hisse senetlerini LOT ve TL cinsinden görmek mümkündür. Ayrıca büyük oyuncuların yaptıkları da bu canlı ekrandan görmeniz mümkün olacaktır. Tüm borsa endeksleri için bu nokta tercih edilebilir.

Bankalar Üzerinden Borsa Oynama

Borsa üzerinde işlem yapmak isteyenler anlaşmalı aracı kurumları tercih edebilecekleri gibi aynı zamanda bankalar üzerinden işlem yapabilirler. Bankalar yatırım kanalları ile ister şube üzerinden, telefon emriyle ya da uygulamaları ile işlem yapılmasına imkan tanımaktadır. Güvenilir altyapılara sahip olduğu için genellikle borsa işlemleri bankalar aracılığı ile yürüten çok sayıda insan bulunmaktadır. Banka kanalını kullanmanın çok sayıda getirisi vardır. Parayı anlık olarak transfer etme şansı, işlemlerin getirilerini hesaplama, emir verme gibi özelliklere sahip olan yatırım noktaları bankaları öne çıkarmaktadır. Kamu bankaları bu noktada piyasa da en güvenilir noktalar olarak görülmektedir.

Borsa Deneyimi ve Bilgisi Nereden Alınır?

Geçmişte borsada işlem yapabilmek için belirli bir eğitim düzeyine ve büyük miktarda paraya ihtiyaç duyulduğu düşünülmekteydi. Ancak günümüzde giderek ulaşım daha kolay bir hale gelmektedir. Yüksek lisans eğitimi almaya gerek kalmadan kitapları okuyarak, makaleleri inceleyerek ve tavsiyelere uyarak sizde borsada işlem yapabilirsiniz. Tabi bu size borsa hakkında gerekli bilgiyi verse de deneyim kazanmak her zaman mümkün olmamaktadır. Çünkü deneyim aktarmak mümkün değildir. Deneyim sahibi olabilmek için borsa oyunlarını kullanmanız mümkündür. Sanal para birimi ile işlem yapmanıza imkan tanıyan bu oyunlar sayesinde borsa işlemleri hakkında gerekli deneyime ulaşmak mümkündür.

Borsa Takibi Nereden Yapılır?

Borsa’da bulunan endeksleri yani farklı piyasaları anlık olarak takip etmek gerekmektedir. Bunun için web sitelerini tercih edebileceğiniz gibi bunların temelini oluşturan yazılımlara da yönelebilirsiniz. Borsa piyasalarını takip etmenize yarayan başlıca yazılımlar Matriks, TAMS, Forex ve IBS olarak gösterilmektedir. Banka üzerinden işlem yapmak isteyenler bankaların sundukları takip noktaları tercih edebilirler. Daha detaylı takip için KAP, SPK, BİST gibi noktalara yönelmek doğru olacaktır. Anlık takip size hisse senetleri üzerinde yaşanan alım ve satım işlemlerini göstermesi açısından önemlidir. Uzun süreli takip etmek içinse şirketlerin açıklamalarını, Sermaye Piyasası Kurumu’nun sitesini tercih edebilirsiniz.

Borsa Hangi Saatler Arasında Oynanır?

Borsa güne 09:40’da start vermektedir. 10’da ilk seans açılmakta ve saat 13’e kadar işlemler devam etmektedir. 13:00 ile 13:50 saatleri arasında öğle arasına girmektedir. 14:00’e kadar ikinci seans açılışı gerçekleşmektedir. 14:00 ile 17:00 saatleri arasında ikinci seans için start verilmektedir. Borsa 18:00’da tamamen kapansa da bu boş zamanlar işlemlerin kayıt edilmesi ve piyasanın toparlanması için sunulmaktadır. Dünya borsaları ülkemize göre farklı saatlerde açılıp kapanmaktadır. Dünya üzerinde 5 gün 24 saat boyunca sürekli açık durumda olan bir borsa mutlaka bulunmaktadır.

Halka Arz Edilmiş Kaç Şirket Bulunmaktadır?

Ülkemizin borsa merkezi Borsa İstanbul olarak bilinmektedir. BİST 100, BİST 30, Sinai, Hizmetler, Emtia ve Döviz borsalarının tamamı burada bulunmaktadır. Güncel verilere göre sayı giderek artmakla birlikte borsa üzerinde 568 tane şirket işlem yapmaya açık vaziyette bulunmaktadır. Bu şirketlerin her biri farklı kategorilerde sıralanmaktadır. En dikkat çekici endeks olan BİST 30’da ülkemizin en güçlü şirketlerinden 30 tanesi listelenmektedir. BİST 100 içerisinde en güçlü 100 şirket yer almaktadır.

Borsa Oynamak İçin Ne Kadar Para Olmalıdır?

Borsa piyasasında işlem yapmaya karar verenler genellikle ne kadar sermaye ile bu piyasaya girip girmeyeceklerine karar verememektedir. Bu konuda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. İstediğiniz miktarda giriş yapmanız mümkündür. Ancak tavsiye edilen elinizde ki tüm parayla borsa piyasasında işlem yapmamanız yönünde olmaktadır. Bunun yerine farklı yatırım kanalları ile geniş bir portföy oluşturmak olacaktır. Belirli bir kısmını borsada diğer kısımları da tercih edeceğiniz diğer kanallarda kullanarak yatırım yapmanız tavsiye edilmektedir.

Paylaş:

Finans kategorisindeki hesaplama araçları

Finans, Hukuk, Sigorta, Muhasebe, Vergi, Matematik, Sağlık, Bilişim

Bilimsel Hesap Makinesi

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021

Finans, Hukuk, Sigorta, Muhasebe, Vergi, Matematik

Zam Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021

Finans

Taksi Ücreti Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 10.01.2022

Finans, Sigorta, Muhasebe, Vergi

Kdv Tevkifatı Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021