Yayınlanma Tarihi 4.05.2020

Döviz Nerede Bozdurulur?

Döviz kimilerinin yatırım amacıyla aldığı ve alım-satım işlemi yaparak para kazanmak için kullandığı bir ekonomik parametredir. Döviz alırken ve satarken kurları doğru tercih etmek çok önemlidir. Bildiğiniz gibi döviz alış rakamıyla, döviz satış rakamı arasında belirli bir fark bulunmaktadır. Merkez bankası döviz kurlarına bakarak size en uygun bozdurma ya da satma rakamı sunan kurumu tercih etmeniz gerekiyor. Döviz bürolarından, bankalardan, kuyumculardan ve gerekli olursa otellerde dahi döviz bozdurmak mümkündür. Ancak bunların arasından size en yüksek bozdurma rakamını tercih etmeniz önemli bir nokta olacaktır.

Döviz Bürosunda Döviz Nasıl Bozdurulur?

Döviz bürosunda herhangi bir döviz cinsine göre bozdurma işlemi yapılabilmektedir. Ancak özel sektör olduğu için kurtlar arasında ki fark genelde yüksek olmaktadır. Bu da size uygun bir şekilde bozdurma işlemi sunmamaları anlamına gelmektedir. Özellikle hafta sonları ve bankaların kapalı olduğu saatlerde bu döviz bürolarında ki kur farkı daha yüksek olmaktadır. O nedenle döviz büroları bozdurma işlemi anlamında verimli bir tercih olarak kabul edilmemektedir.

Bankalarda Döviz Nasıl Bozdurulur?

Bankalar döviz alım-satım işlemlerinin yapıldığı noktalardan birisidir. Günümüzde internet bankacılığının gelişmesi nedeniyle işlemlerinizi 7/24 kesintisiz bir şekilde yapmak mümkündür. Piyasanın açık olarak kabul edildiği saatlerde Merkez Bankası kurlarına yakın rakamlarla işlem yapılmaktadır. Döviz piyasasında yaşanan yüksek dalgalanmalar piyasaların kapanış saatinin ardından kur oranında yüksek bir değişime neden olmaktadır. İşlemlerinizi internet bankacılığı üzerinden yapmanız halinde kısa sürede kur dalgalanmasına denk gelmeden size uygun bir rakama dövizi bozdurmanıza yardımcı olacaktır. Banka şubesi yerine internet bankacılığını kullanmak her zaman bir avanta vermeden bozdurmanız anlamına gelmektedir.

Döviz Bozdururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Döviz bozdurabileceğiniz kurumlardan bazıları bunlardır. Kuyumcuları ve oteller genellikle mecbur kalınan anlarda bozdurma işlemi için tercih edilmelidir. Çünkü asıl işleri döviz olmadığı için daha yüksek kur farkları ile işlemlerini gerçekleştirmektedir. Döviz bozdurmaya gitmeden önce Merkez Bankasının kurlarına bakmanız gerekmektedir. Bu kurlar net bir bozdurma işlemi için sizlere fikir verecektir. Burada ki kurlara bakarak bankayı, kuyumcuyu, döviz bürosu arasından istediğiniz herhangi bir tercihi yapmanız anlamına gelmektedir. Bozduracağınız dövizin cinsine göre de tercih edeceğiniz noktalar farklılık gösterecektir. Kuyumcular genellikle piyasada kabul gören Euro ve Dolar üzerinden işlem yapmaktadır. Bankalar tüm yabancı para birimleri için alım-satım işlemi sunmaktadır. Fiziki olarak banka şubeleri bunu yapamazken, internet bankacılığı tüm döviz birimleri için bu hizmeti sunmaktadır. Oteller müşterilerinin ihtiyacını karşılamak için döviz bozma işlemi yapmaktadır. Bu hizmeti yaparken piyasanın çok altında rakamlara bozma işlemini gerçekleştirirken, satarken de aynı şekilde yüksek kur rakamlarını tercih etmektedir. Bu nedenle karlı bir döviz işlemi için buraları tercih etmemeye dikkat etmelisiniz.

En Karlı Döviz Nerede Bozdurulur?

Döviz bozdurmak istiyor ve bunu en uygun şekilde yapmak istiyorsanız tercihinizi doğru şekilde yapmalısınız. Bu tercihte dikkat etmeniz gereken ilk nokta merkez bankası kurları olacaktır. Dolar kuru 5.69 ile 5.70 arasında gösterge niteliğinde Merkez Bankası’nda gösterilir durumdadır. Bu rakamlara en yakın şekilde döviz bozduran kurum sizin için en doğru tercih olacaktır. Fark açıldıkça o kuruma vermiş olduğunuz avantanın seviyesi artış gösterecektir. Bu noktaya dikkat etmek her zaman faydalıdır. İnternet bankacılığı, gün içerisinde en doğru kur oranları ile hizmet vermektedir. Ancak piyasalar kapandıktan sonra kur farkında büyük bir açılma net bir şekilde görülecektir. Bu durum kamu bankalarında pek rastlanmaz. Merkez bankası verileri ışığında piyasaya en uygun şekilde döviz bozdurma hizmeti sunmaktadır. Bu nedenle en karlı döviz bozdurma işlemi için kamu bankaları ilk sırada yer alacaktır. En karlı bozdurma size aynı zamanda dövizi geri alırken arada yüksek bir fark olmamasını sağlayacaktır. Özellikle yüksek miktarda ki bozma işlemlerinde buna dikkat etmekte fayda var.

Hafta Sonları Döviz Bozdurmak

Hafta sonu elinizde olan dövizi bozdurmak için hafta içi kullanılan bazı yöntemler kullanılmamaktadır. Bankalardan, kuyumculardan ve döviz büroları üzerinden döviz bozdurmak o kadarda mümkün olmamaktadır. Bazı noktalarda açık olan kuyumcular ve döviz bürolarına giderek döviz bozdurmak mümkün olsa da bu noktada oluşan makas farkı çok yüksek olmaktadır. Fiziksel olarak hafta sonu döviz bozdurmak isteyenler oluşacak bu makas farkını kabul etmek zorundadır. Bu yüksek aralıkta işlemi yapmak istemiyorsa tercih edeceğiniz tek yer internet bankacılığı seçeneği olacaktır. Bankalarda bu saatler arasında makas farkını yüksek tutsa da bu işi fiziksel olarak yapanlara göre daha uygun olarak kabul edilebilir.

Döviz Alış Satışı Arasındaki Makas Farkı

Hafta sonu veya mesai saatleri dışında işlem yapmak isteyen birisiyseniz oluşan makas farkı hemen dikkatinizi çekecektir. Bu özellikle bankalar tarafından yapıldığı düşünülse de mesai saatleri dışında döviz alım satımı işlemi yapan herkes bu makası kendine göre risk oranı yaparak sunmaktadır. Döviz büroları, kuyumcular ve internet bankacılığı üzerinden yapılacak işlemler arasında en düşük makas farkı sunanı tercih etmek gerekmektedir. Mecbur kaldığınızda ilk olarak makas farklarını inceleyerek işe başlarsanız en uygun bozdurma yolunu veya alım kanalını tercih etmeniz mümkün olacaktır.

Bankalardan Döviz Bozdurma İşlemleri

Bankalar müşterilerine farklı hizmetler sunmaktadır. Döviz alım satım konusunda günümüz teknolojilerinin de imkan vermesi nedeniyle çok farklı şekilde işlem yapılmasına imkan tanımaktadır. Mesai saatleri arasında herhangi bir şubeye giderek döviz bozdurmak mümkündür. Bunun yanında ATM üzerinden veya internet bankacılığı kullanarak da döviz işlemi yaptırmak mümkündür. Günümüzde sadece çalıştığınız bankanın ATM’si üzerinden değil, sadece döviz bozma özelliği olan ATM’leri kullanarak işlem yapmak mümkün olmaktadır.

Paylaş:

Finans kategorisindeki hesaplama araçları

Finans, Hukuk, Sigorta, Muhasebe, Vergi, Matematik, Sağlık, Bilişim

Bilimsel Hesap Makinesi

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021

Finans, Hukuk, Sigorta, Muhasebe, Vergi, Matematik

Zam Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021

Finans

Taksi Ücreti Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 10.01.2022

Finans, Sigorta, Muhasebe, Vergi

Kdv Tevkifatı Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021

En çok okunanlar