Emeklilik Yaşı Hesaplama

Emeklilik yaşım ne zaman gelecek, ne zaman emekli olabilirim diye merak ediyorsanız aşağıda sizler için yer alan hesaplama aracından bunu hesaplayabilirsiniz. Araç içerisinde yer alan ilgili statü kısmını seçtikten sonra sizlerden istenen bilgileri girin ve hesapla butonu kısmına tıklayın. Aradığınız sonuç ekranda yerini alacaktır.

Emeklilik Yaşı Hesaplama

Emeklilik Nedir?

İnsanların yaşamları boyunca belirli bir yaş aralığına ait olan çalışma  süreleri yer almaktadır. Bu durum özellik ile işçi ve memur gibi belirli bir ücret karşılığında hayatlarına devam eden kişilerin bu gereken çalışma sürelerini doldurmalarının ardından emeklilik yaşı dolduğu an şartların sağlanmış olması dikkatleri çeker. Bu süreçte dilerse artık çalışma hayatına devam etmeyebilir. Şartları yerine getirmiş bir kişi işinden ayrılabilir ve emekli olduğunda daha önceden işinde devam ettiği yere bağlı olarak sosyal güvence kuruluşu tarafından kendisine bir aylık bağlanır.

Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Emeklilik yaşı kişilerin gerekli yaşları yerine doldurması gereken durumlardan bir tanesidir. Bu gerekli şartları eksik olmadan yerine getiren kişiler emekli olma hakkına sahip olmaktadır. Yaşını dolduran ve prim ödemesi yapılan gün sayısının doldurulması yeterli olacaktır.

Prim Gün Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Emeklilik şartları arasında yer alan prim gün sayısı kişinin emeklilik için çalışma süresindeki statüsüne ve sosyal güvenlik sistemine dahil olduğu güne göre değişiklik sağlayabilir. Farklı durumların söz konusu olduğunda doldurulması gereken farklı prim gün sayıları bulunmasından dolayı durumun özel olan prim sayısı emeklilik hesaplama aracı ile kolay bir şekilde bulunabilir.

Kimler 4/a Statüsünde Sigortalı Olabilir?

4/a statüsünde sigortalı olmak için kişilerin bir hizmet sözleşmesi ile ya da bir veya birden fazla iş veren kişinin yanında çalıştırılanlar, 5510 sayılı kanun içerisinde yer alan 4. maddedeki 1. fıkrasının a benine dahil olmak gerekecektir.

Kimler 4/b Statüsünde Sigortalı Olabilir?

Kanun hükümlerine göre köy ya da mahalle muhtarıyla hizmet akdine bağlı olmadan bir iş yerinde ya da kendine ait bağımsız olarak çalışanlardan... Kendine ait iş yeri olması söz konusu olan avukat, doktor ya da mimar gibi ticari kazanç ile serbest meslek yöntemleri ile kazanç elde eden gerçek ya da basit usulde vergiden mükellef olanların yanı sıra şirket ortağı olan kişiler, tarım için uygun olan faaliyetlerde yer alan çiftçiler, eski adı ile Bağkur olarak bilinen sigorta bendine sahip olacaklardır. 

Kimler 4/c Statüsünde Sigortalı Olabilir?

Kamu idarelerinde yer almasına rağmen 4/a statüsünde sigortalı olmayanlardan, kadro ya da pozisyonlarda belirli bir düzen ile çalışıp ilgili kanunlar içerisinde hem 4/a statüsüne girenler gibi bir sigortaya sahip olma hakkı ön görülenler, 4/a ya da 4/b statüsü içerisinde yer almayanlar, sözleşmeli olarak iş hayatlarına devam edenlerin kanundaki gibi 4/a kapsamında yer alanlar gibi sigortalı olma hakkı olmamış kişiler de 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu içerisinde yer alan 86. maddesine göre açıktan vekil olmak için atananlar, 4/c'li sigortalı olmak için hak kazanmaktadır. Hesaplama aracı yardımcı ile bu süreçte emeklilik sorgulama işlemi yapabilirler.

SGK Emeklilik İşlemlerinde 1 Yıl Kaç Gün Sayılır?

Normal şartlarda bir yıl 365 gün olmaktadır. Fakat uygulama içerisinde her ayı ortalama olarak 30 güm olarak saymasından dolayı bir yılı 360 gün olarak sayması dikkate alınır.

Emeklilik Yaşı Nasıl Belirlenir?

Emeklilik yaşı belirlenmesi her ülkeden ülkeye göre değişiklik gösteren şartlardan oluşmaktadır. Birçok ülkeye bakılacak olur ise kadınların erkeklerden önce emekli oldukları dikkatleri çekmektedir. 1986 yılı içerisinde İngiltere, Avustrulya, Yunanistan ve Belçika için emeklilik yaşı kadınlarda 55 olurken erkekler için 60 olarak belirlenmiştir. Türkiye sınırlarında ise bu durum devlet tarafından farklı statü ve koşullara göre uygun olan kanunlar ile belirlenmektedir. 8 Eylül 1999 yılına kadar kadınlar 38de emekli olma hakkına sahipken erkekler 43 yaşında emekli olabiliyordu. O tarih sonrasında koşulların her geçen gün ağırlaşma durumlarının meydana gelmesi yaş ve prim gün sayısı artması ile dikkatleri çekti. Kademeli olarak belirli bir oran ile yükseltilen emeklilik yaşı 1 Ocak 2048 tarihinden sonra da 65 olarak uygulanması söz konusu. Değişik durumların meydana gelmesi için farklı şartların yer almasından dolayı durumlara özel olarak yer alan şartları hesaplama aracı ile tespit edebileceksiniz.  


wPAPEL, yayınlanan verilerin doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklardan, verinin eksik ve yanlış yayınlanmasından meydana gelebilecek herhangi bir zarardan wPAPEL hesaplama sitesi sorumlu değildir. Yapılan hesaplamalar tavsiye niteliğindedir bilgi ve belge olarak kullanılamaz.

En Çok Kullanılan Hesaplama Araçları

Bilimsel Hesap Makinesi

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021


Zam Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021


Yüzde Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021


Kelime (Karakter) Sayısı Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 10.01.2022


Taksi Ücreti Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 10.01.2022


Öneriniz Var mı?

Hesaplama araçlarımızı sizden gelen öneriler doğrultusunda geliştiriyoruz.

İhtiyaç duyduğunuz hesaplama aracı talebiniz ya da mevcut hesaplama araçlarımızla ilgili önerileriniz varsa aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Geri Bildirim Formu

Benzer Hesaplama Araçları

En çok kullanılan benzer hesaplama araçları...

Finans, Hukuk, Sigorta, Muhasebe, Vergi, Matematik, Sağlık, Bilişim

Bilimsel Hesap Makinesi

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021

Finans, Hukuk, Sigorta, Muhasebe, Vergi, Matematik

Zam Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021

Hukuk, Muhasebe

Yıllık İzin Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021

Hukuk

İhbar Süresi ve Tazminat Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021

Hukuk, Muhasebe, Vergi

Kıdem Tazminatı Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021

Hukuk, Muhasebe

Fazla Mesai Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021

Hukuk, Muhasebe

İşsizlik Maaşı Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021

Hukuk, Muhasebe, Vergi

Emeklilik Yaşı Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 29.03.2020

Hukuk, Muhasebe

Yıllık İzin Ücreti Hesaplama | wPAPEL

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021

Hukuk, Muhasebe

Asgari Ücret Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021