Speed Test - İnternet Hız Testi Hesaplama

Tarafısız olarak en doğru internet hızınıza ulaşabilirsiniz.Ülkemizde en doğru sonuca yakın veriye biz ulaştırıyoruz.

Speed Test - İnternet Hız Testi Hesaplama

İnternet hız testi nasıl yapılır?

Dünyayla bağlantıyı sağlayan internetin bazı durumlar için ne kadar hızlı olduğu merak konusu olur. Çeşitli hız testleri ile internet speed test gerçekleştirilebiliyor olsa bile bu testlerin ne şekilde gerçekleştiği ve tam olarak neyi ölçtüğü pek bilinen bir şey değil. İnternet hızında en ufak bir yavaşlama tespit edildiğinde de genel olarak internetin ne kadar hızlı olduğunu görebilmek için test gerçekleştirilir. Bu hız testinin sonucu olarak da internetin ne kadar hızlı bağlantı sunduğu da görülebilmektedir. 

Bu hızın tespit edilmesi için kullanılan yöntemler birçok kişinin “internet hız testi” olarak bildiği yöntem olmaktadır. Siz de sitemiz üzerinden internet hız testinizi ölçtürebilirsiniz.

 

İnternet hız testi nedir?

Genel olarak hız testi mevcuttaki bağlantının ne derecede hızlı olduğunu söyleyen testlere verilen addır. Bağlı bulunduğunuz hizmet ödeme planına göre bağlantı hızını kısıtladığından ötürü ne kadar hızlı bağlantınız olduğunu görebilirsiniz.

Önemli olan ise İnternet Hizmeti Sağlayıcınızın (ISP) size vadetmiş olduğu internet hızıdır. İnternet bağlantı hızına bakmış olduğunuz zaman nerede ise her defasında “-e kadar” biçiminde bir ibareyi görmek mümkündür. Bu ibare ISP’ler için de bir nebze olsa hareket alanı sağlamaktadır. Diğer bir deyişle ise ISP size 20 Mbps internet hızı vadediyorsa düzgün bir biçimde 28 Mbps hız almaktaysanız sağlayıcının sözünde durduğunu belirtebilmek mümkün. Fakat 10 Mbps internet hızınız varsa ödemiş olduğunuz paranın tam olarak karşılığını alamadığınızı söylemek mümkün. Bu durumda da internet sağlayıcınızı değiştirmeniz gerek. 

İnternet speed testi yaptığınızda test sonucunuzda ping, indirme ile yükleme hızını görürsünüz. Yükleme ile indirme hızının ölçtürülmesi birçok internet sağlayıcısı indirme ve yükleme hızları üstünden taahhütlü olduğu için fazlası ile önemli olmaktadır. 

 

Hız testine başlandığında ne olur?

Hız testine başladığınızda konumunuz belirlenmekte ve konumunuza ait en yakın sunucu bulunmaktadır. Sunucunun bulunmasından sonra internet hız testi sunucuya basit bir ping yani sinyal gönderir ve sunucu buna yanıt verir. Bu adım sayesinde de sinyalin gitmesi ve geri dönmesi milisaniyeler bazında ölçülmektedir. 

Pingin tamamlanmasının ardından indirme testi başlamaktadır. Test esnasında sunucuya birden fazla bağlantı kurulmaktadır ve bu bağlantıların aracılığı ile de küçük veri parçalarının indirilmesi çalışılır. Bu nokta içinde iki farklı durum incelenmektedir: ilki veriyi ne derecede sürede elde etmiş olduğu ve ikincisi ise veri elde edildiğinde ne derecede veri kullanıldığı olmaktadır.

Hız testi ise daha çok bağlantıya elverişli internetinizin bulunduğunu fark ettiğinde daha çok bağlantı açıp daha fazla veri indirir. Burada yer alan asıl fikir ise internet bağlantısını zorlayıp aynı zamanda neler yapabildiğini görmek olmaktadır. 

İnternet hizmeti hız sınırı bulunan otoban gibi düşünülebilir. Ek bağlantıların eklenmesi otobana şerit eklenmesine benzer. Hız sınırı değiştirilmese bile daha çok araç geçebileceğinden ötürü aynı yoldan daha çok araç geçmektedir. Bu da elini aracın dört şeritteki otobanda iki şeritteki otobana göre daha hızlı geçmesi anlamını taşımaktadır. 

 

Yükleme hız testi ne şekilde gerçekleşir?

İnternet hız testleri gerçekleştirildiğinde vakit sadece indirme değil bir de yükleme hız testinin gerçekleştirilmesi sağlanır. Bu noktada indirme hız testlerinin hemen ardından otomatik bir biçimde yükleme hız testi başlamaktadır. İndirme hız testine çok benzemektedir ve süreci takip eden internet hız testinde sunucudan veri indirilmesinin yerine bilgisayardan sunucuya veri yüklenecektir. 

 

İnternet hız testlerinin doğruluğu nedir?

İnternet hız testleri basitmiş gibi görünse bile internet hızının doğru bir biçimde test edilmesi çok meşakkatli süreç olmaktadır. İnternet hız testinin ilk adımını yine hatırlayın: öncelikli olarak sunucuya bağlanmak gerekmektedir. İnternet hız testi yapıldığında sunucu size çok yakın ve aynı şehirde bile olabilmektedir. Sunucu çok yakın bir yerdeyse bile internet size çok yakın değildir. İndirmek istediğiniz verinin sunucusu sizden daha uzakta hatta dünyanın başka bir ucunda bile bulunabilir. Bu da internet hız testi için iyi sonuçlara ulaşılsa bile bunun gerçekliği yansıtmayacağı anlamına gelmektedir.


wPAPEL, yayınlanan verilerin doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklardan, verinin eksik ve yanlış yayınlanmasından meydana gelebilecek herhangi bir zarardan wPAPEL hesaplama sitesi sorumlu değildir. Yapılan hesaplamalar tavsiye niteliğindedir bilgi ve belge olarak kullanılamaz.

En Çok Kullanılan Hesaplama Araçları

Taksi Ücreti Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 1.02.2022


Bilimsel Hesap Makinesi

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021


0,99 Konut Kredisi Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 16.04.2020


Yüzde Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 1.02.2022


Kelime Sayacı Karakter Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 25.01.2022


Öneriniz Var mı?

Hesaplama araçlarımızı sizden gelen öneriler doğrultusunda geliştiriyoruz.

İhtiyaç duyduğunuz hesaplama aracı talebiniz ya da mevcut hesaplama araçlarımızla ilgili önerileriniz varsa aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Geri Bildirim Formu

Benzer Hesaplama Araçları

En çok kullanılan benzer hesaplama araçları...

Finans, Hukuk, Sigorta, Muhasebe, Vergi, Matematik, Sağlık, Bilişim

Bilimsel Hesap Makinesi

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021

Matematik, Bilişim

Kelime Sayacı Karakter Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 25.01.2022

Bilişim

Speed Test - İnternet Hız Testi Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 8.10.2021

Bilişim

İP Adresim Sorgulama

Güncelleme Tarihi: 16.04.2020

Bilişim

Whois Sorgulama

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021