İP Adresim Sorgulama

İnternet ortamında sizin kimliğinizi tanımlayan numara, IP adresidir. Size özel olan IP adresi sayesinde internete hangi ülke üzerinden girdiğiniz, hangi tarayıcı ve cihazı kullandığınız bilgisi görüntülenebilir. Siz de aşağıdaki IP adresi sorgulama aracını kullanarak şu anki IP adresinizin ne olduğunu ve bilgilerinizin nasıl göründüğünü öğrenebilirsiniz.

İP Adresim Sorgulama

IP nedir?

Açılımı Internet Protocol olan IP, internete bağlanan her cihazın sahip olduğu bir numaradır. İnternete bağlı olduğunuz servis sağlayıcı tarafından size tahsis edilen IP, internet üzerinde gezindiğiniz sırada hangi şehirde bulunduğunuz, hangi cihazı kullandığınız ve aynı zamanda hangi servis sağlayıcıdan hizmet aldığınız gibi bilgileri ziyaret ettiğiniz internet siteleriyle paylaşılmasına olanak sağlar.

IP numarası nasıl oluşur?

IP numaraları, otomatik atanmış gibi görünse de aslında kendi içerisinde belli bir hiyerarşisi bulunan numaralardır. 3 Nokta ve her nokta arasında en fazla 3 basamak oluşacak şekilde bir düzeni bulunan IP numaralarında ilk noktaya kadar olan kısım, ilgili cihazın hangi ağ üzerinden internete bağlandığını gösterir ve network ID olarak adlandırılır. İkinci kısım ise host ID olarak nitelendirilir ve cihazın internete hangi konum üzerinden bağlandığı bilgisini aktarır. Kalan kısımları network ID ve host ID numaralarının devamı gibi düşünebilirsiniz.

IP adresi gizlenebilir mi?

İnternete bağlı olan her cihaz belli bir IP numarasına sahip olmalıdır. Bu yüzden IP adresini gizli tutmak pek mümkün değildir. Fakat diğer taraftan IP adresini değiştirmek mümkündür. IP adresinizi değiştirmek için modeminizi yeniden başlatabilirsiniz. Eğer IP adresinizin bulunduğunuz konumu göstermemesini, çok farklı bir konumu göstermesini istiyorsanız bunun için VPN kullanabilirsiniz.

VPN nedir?

VırtualPrivate Network (VPN), günümüzde oldukça popüler olan bir özel ağ sistemidir. İnternet sitelerinin ziyaretçilerden çok fazla bilgi toplamasından rahatsız olan kişiler, böyle bir sistem geliştirmişlerdir. VPN sayesinde, örnek vermek gerekirse, siz İstanbul’dan internete bağlansanız bile size tanımlanan özel ve gizli IP adresi sayesinde İngiltere’den bağlanıyor görüneceksiniz. Bu sayede internet siteleri sizin kişisel bilgilerinizi göremeyecek ve siz de kendinizi güvende hissedeceksiniz.


wPAPEL, yayınlanan verilerin doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklardan, verinin eksik ve yanlış yayınlanmasından meydana gelebilecek herhangi bir zarardan wPAPEL hesaplama sitesi sorumlu değildir. Yapılan hesaplamalar tavsiye niteliğindedir bilgi ve belge olarak kullanılamaz.

En Çok Kullanılan Hesaplama Araçları

Taksi Ücreti Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 1.02.2022


Bilimsel Hesap Makinesi

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021


0,99 Konut Kredisi Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 16.04.2020


Yüzde Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 1.02.2022


Kelime Sayacı Karakter Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 25.01.2022


Öneriniz Var mı?

Hesaplama araçlarımızı sizden gelen öneriler doğrultusunda geliştiriyoruz.

İhtiyaç duyduğunuz hesaplama aracı talebiniz ya da mevcut hesaplama araçlarımızla ilgili önerileriniz varsa aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Geri Bildirim Formu

Benzer Hesaplama Araçları

En çok kullanılan benzer hesaplama araçları...

Finans, Hukuk, Sigorta, Muhasebe, Vergi, Matematik, Sağlık, Bilişim

Bilimsel Hesap Makinesi

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021

Matematik, Bilişim

Kelime Sayacı Karakter Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 25.01.2022

Bilişim

Speed Test - İnternet Hız Testi Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 8.10.2021

Bilişim

İP Adresim Sorgulama

Güncelleme Tarihi: 16.04.2020

Bilişim

Whois Sorgulama

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021