Yayınlanma Tarihi 28.07.2019

Piyasalar Nasıl Takip Edilir?

Uygulanan ekonomik sistem birçok piyasanın birbirine entegre bir şekilde hareket etmesine bağlıdır. Mal, hizmetler ve sanayi piyasaları üzerinden alım-satım işlemleri yapılan işlemlere göre piyasa içerisinde hareket etmek gerekmektedir. Yatırım amaçlı olarak piyasalardan herhangi bir tanesini tercih etmeden önce, bu piyasalarda nasıl hareket etmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. Döviz alım-satım, emtia işlemleri, borsada ki yatırım araçları arasında en doğru tercihleri yapabilmenize piyasaları yakından ve doğru şekilde takip etmekle mümkün olmaktadır. Piyasayı etkileyen siyasi etmenler, merkez bankaları tarafından alınan kararlar, ülkeler arasındaki ekonomik ilişkiler, bunları yorumlayan ekonomistlerin makaleleri size doğru yolu göstermeleri açısından önemli veriler içerecektir.

Borsa Piyasası Nasıl Takip Edilir?

Borsa İstanbul, ülkemizde yer alan borsa indekslerini içerisinde bulunduran güçlü bir ekonomik yapılanmadır. Bu yapılanma içerisinde sanal olarak hisse senedi, emtia, döviz ürünleri, bono, devlet tahvilleri, VİOP işlemleri yaparak para kazanmak mümkün olmaktadır. Tabi bunlardan hayal ettiğiniz kazancı elde edebilmeniz için takibi dikkatli ve doğru bir şekilde yapmalısınız. Gelişi güzel yapılan yorumların aksine, yatırım yapmak istediğiniz şirketin verilerini incelemeli, bununla ilgili yazılan makaleleri okumalısınız. Hisse senetlerinin son dönemki alım-satım oranlarına bakarak tercihinizi yapmalısınız. Bunun için internette bulunan web sitelerini ya da televizyonların ekonomi bölümlerini yakından takip etmek size doğru tercih için yardımcı olacak kaynaklardır.

Dolar Piyasası Nasıl Takip Edilir?

Dolar ülkemizde en çok tercih edilen yatırım araçlarının başında gelmektedir. Dünyanın en önemli majör para birimlerinden olan Amerikan Dolar’ı dalgalanması sık yaşandığı için yatırımcılarına kur farkından dolayı kazanç sağlayabilmektedir. 2018-2019 yıllarında %70 oranında artan dolar kuru yatırımcısına son dönemlerin en yüksek kazancını sağlamayı başarmıştır. Doları etkileyen çok sayıda etken bulunmaktadır. Ülkemizin ekonomi durumu, siyasi dengesizlik, FED kararları, Merkez Bankasının faiz ve ekonomik kararları gibi etmenler kurun yükselmesine veya düşmesine neden olabilir. Dolar ya da diğer dövizlere yatırım yapmak istiyorsanız gündemi yakından takip etmeyi ihmal etmelisiniz. Amerikan Başkanı’nın atmış olduğu tweetler dahi kurda dalgalanmaya neden olmaktadır.

Emtia Piyasası Nasıl Takip Edilir?

Günlük hayatın içerisinde madde olarak satılabilen gümüş, altın, petrol, mısır, buğday, şeker, kahve gibi ürünlere verilen isime emtia adı verilir. Bunların belirli bir sözleşme yapılarak sanal olarak alınıp satılmasına ise emtia borsası adı verilmektedir. Ülkemizde emtia borsaları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği çatısı altında işlem yapmaktadır. 133 adet farklı ürün için borsa bulunmaktadır. Emtia borsalarını etkileyen durumlar arasında arz-talep dengesi her zaman önemlidir. Bu arzı ve talebi etkileyen sebepler arasında doğal afetleri, ekonomik kararlar, mevsimler de yaşanan değişiklik sebep olmaktadır. Bu konuda doğru tercihi yapmak içinse gündemi yani haberleri yakından takip etmelisiniz. Buğday için o yılki rekolte verilerine bakmalısınız. Toplam arz yüksek olduğu zaman fiyatlarda düşüş yaşanabilir. Bu gibi detaylar takibi ve doğru yatırımı kolaylaştıracaktır.

Piyasaları Takip Etmeyen Yarayan Haber Siteleri

Özel televizyon kanallarının sayısı arttıkça, farklı konularda özel olarak yayına başlayan televizyon kanalları ortaya çıkmaktadır. Borsa’nın faaliyette olduğu saatlerde hizmet veren Bloomberg HT, Expo Channel, A Para ve Ekotürk bu konuda devamlı olarak yayın yapmaktadır. Alınan ekonomik kararların piyasaya etkisi detaylıca irdelenmekte, değişen kurlar hakkında detaylı bilgi verilmekte ve yatırım için nelere doğru yapmanız gerektiği hakkında açıklamalarda bulunulmaktadır. Özel olarak yayınlara katılan değerli ekonomistlerin yorumlarını yakından dinlemek, yeni yatırımcıların hem ufkunu açmakta hem de doğru karar vermelerine yardımcı olmaktadır.

İnternet Üzerinden Piyasa Nasıl Takip Edilir?

Gelişen teknoloji ile dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan gelişmeden saniyeler içerisinde haber alabiliyoruz. Sibirya da faaliyet gösteren bir fabrikada yaşanan kazadan, Amazon ormanlarında yağan yağmura kadar her türlü haberi anlık öğrenme şansımız var. Para piyasaları da bu durumdan nasibini alıyor. En ufak detay dahi atlanmadan, yakın takip imkanı sunan alanlar internet üzerinden hizmet vermektedir. Canlı yayın yapılabilen video platformları, özel yazılımlarla anlık veri aktarımı yapan programlar insanların hizmetine sunulmaktadır. Globalleşen dünyada ki tüm piyasaları anlık izleme, analiz etme ve durumu anlama imkanı çok rahatça yapılabilmektedir. Bunun için internette doğru noktaları tercih etmek yeterli olacaktır. Para piyasalarını takip için oluşturulan özel bilgisayar programlarını indirebilir, web sitelerinde vakit geçirebilir, hatta mobil cihazlarınız üzerinden inceleme yaparak takip işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Paylaş:

Finans kategorisindeki hesaplama araçları

Finans, Hukuk, Sigorta, Muhasebe, Vergi, Matematik, Sağlık, Bilişim

Bilimsel Hesap Makinesi

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021

Finans, Hukuk, Sigorta, Muhasebe, Vergi, Matematik

Zam Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021

Finans

Taksi Ücreti Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 10.01.2022

Finans, Sigorta, Muhasebe, Vergi

Kdv Tevkifatı Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021