Whois Sorgulama

Whois Sorgulama

Whois Sorgulama

Alan adı Whois bilgisi nedir?

Her alan adının (domain) kayıt işlemleri sırasında alan adının isminin hak sahibi, teknik ve finansal sorumlusunun belirlenebilmesi için oluşturulup kayıt yazmanı aracılığıyla kayıt firmasına da iletilmiş olan ve içinde firma ya da şahıs ismi, e-mail, telefon ve fiziki adresleri için detayları barındıran verilerin tamamına alan adı ya da domain denmektedir. 

Whois Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır?

İnternet dünyasında en çok merak edilen konulardan biri de wois sorgulama bilgilerinin ne derecede olduğu üzerine olmaktadır. Whois sözcüğü İngilizce “Who is?” kelimelerinin bütünlerinden oluşturulmakta ve dilimizde de “kimdir?” anlamı taşımaktadır. Anlam olarak da hangi işlevler için kullanılmış olduğu büyük bir ölçüde de anlaşılmakta olan bu sözcük ile en fazla sorulan soru “Whois sorgulama nedir?” sorusu için basit cevap verebilmek mümkündür. Yani “İnternet Alan Adı Sicili Ya Da Veri Tabanı” olmaktadır.

Gündelik hayatta çok alanda karşılaşılan siciller ya da veri tabanları da internet ortamlarınla da karşımıza çıkar. Whois sorgulama ise bu noktada kendilerini tanımlamakta olup bir alan adı ya da domain adının kime ait olduklarını gösterip ilgili alan isminin kimlik bilgilerini, sicilini ortaya koyar. Bu sebeple “Whois nedir?” sorusunu sormuş olan herkes için “domain kime aittir?” sorusuna elinde buldukları veriler ile yanıt vermekte olan mekanizmanın tanımlamasını yapmak çok doğru olacaktır.

Whois sorgulama işleminden dolayı bir alan isminin tescil edildiği firma, kayıt tarihi, DNS sunucu bilgileri, alan isimlerinin sahibi bulunan kişinin adı, soyadı ile iletişim bilgilerine de ulaşılabilmektedir.

 

Whois Sorgulama Nasıl Gerçekleşir?

Whois bilgileri tamamen açık olarak yayımlanan bilgilerdir ve bizlerin de sundukları hizmetler ile Whois sorgulama işlemleri etkili ve hızlı bir biçimde yapılmaktadır. Alan adı satın alma isteğinden ötürü domain kime ait konuları gündeme gelmekte ve ilgili olan alan isminin kime ait bulunduğu ise Whois domain sorgulama ile öğrenilmektedir. Whois kayıtlarının sorgulanması da tamamıyla ücretsiz olmaktadır. 

 

Whois bilgileri doğru mudur?

Sunmuş oldukları olanaklarla beraber alan ismi sahipleri sorgulama biçiminde de aramalar için Whois sorgulama sonuçları için bulunan bilgilerin büyük bir ölçüde doğru olduğunu ifade edebilmek gerekmektedir. Yani alan adını satın alan ve kayıt işlemleri gerçekleştirildiğinde ilgili kişi ya da kurumlardan da eksiksiz bir biçimde gerçek bilgiler istenmekte ve bu bilgiler de ICANN kurallarına uyarınca da güncellik denetimine tabidir. 

 

Whois bilgilerinin gizlenmesi mümkün mü?

Whois bilgilerinin gizlenmesi mümkündür. Veri tabanı içerisinde isim ve iletişim bilgilerinin açık olarak yayınlanması nedeniyle mahremiyetine fazlaca önem veren kişiler için Whois bilgilerinin gizlenmek istendiği görülür. Kişisel veriler ile doğrudan alakalı olarak bu durumda ICANN kuralları gereğince tescil edilen firmalar üstünden gereken süreçler yürütülür. Whois gizleme işleminin gerçekleştirilebilmesi için alan adının kaydedilmesi ve sonrasında da hesaptaki domain yönetim paneli üstünden “Whois bilgilerimi gizle” butonuna tıklamak gerekmektedir. 

 

Whois Bilgileri Düzenlenebilir Mi?

Tescil şirketlerinin sunmuş olduğu domain yönetim paneli üstünden Whois bilgilerinin değiştirilmesi ya da güncellenebilmesi mümkün olmaktadır. Whois bilgilerinin değişikliği adına en çok gereken ölçüt ise eklenecek olan yeni bilgilerin ICANN kuralına uygun bir şekilde olup olmadığıdır. ICANN tarafından Whois bilgilerinin güncel olması için önem verilmekte ve yanlış ya da eksik girilmiş olan bilgilerin düzeltilebilmesi için gereken aksiyonların alınması gerekmektedir. Bu sebepten ötürü her ne kadar alan adının kayıt edilmesinden sonra Whois bilgilerinin değiştirilmesi mümkün olsa bile bu bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Sizler de sitemiz üzerinden Whois sorgulama yapmak isterseniz istediğiniz domain adını girerek “sorgula” butonuna basarsanız sorgulama yapabilirsiniz.


wPAPEL, yayınlanan verilerin doğruluğu ve tamlığı konusunda herhangi bir garanti vermez. Veri yayınında oluşabilecek aksaklıklardan, verinin eksik ve yanlış yayınlanmasından meydana gelebilecek herhangi bir zarardan wPAPEL hesaplama sitesi sorumlu değildir. Yapılan hesaplamalar tavsiye niteliğindedir bilgi ve belge olarak kullanılamaz.

En Çok Kullanılan Hesaplama Araçları

Taksi Ücreti Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 1.02.2022


Bilimsel Hesap Makinesi

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021


0,99 Konut Kredisi Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 16.04.2020


Yüzde Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 1.02.2022


Kelime Sayacı Karakter Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 25.01.2022


Öneriniz Var mı?

Hesaplama araçlarımızı sizden gelen öneriler doğrultusunda geliştiriyoruz.

İhtiyaç duyduğunuz hesaplama aracı talebiniz ya da mevcut hesaplama araçlarımızla ilgili önerileriniz varsa aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Geri Bildirim Formu

Benzer Hesaplama Araçları

En çok kullanılan benzer hesaplama araçları...

Finans, Hukuk, Sigorta, Muhasebe, Vergi, Matematik, Sağlık, Bilişim

Bilimsel Hesap Makinesi

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021

Matematik, Bilişim

Kelime Sayacı Karakter Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 25.01.2022

Bilişim

Speed Test - İnternet Hız Testi Hesaplama

Güncelleme Tarihi: 8.10.2021

Bilişim

İP Adresim Sorgulama

Güncelleme Tarihi: 16.04.2020

Bilişim

Whois Sorgulama

Güncelleme Tarihi: 5.11.2021